Sri Lanka to państwo, które leży na wyspie Cejlon. Nazwa „Sri Lanka” oznacza „Olśniewający kraj” i dokładnie tego trzeba się po nim spodziewać. To nizinny kraj otoczony rafami koralowymi, które przyciągają turystów. Zachęcają ich też średnie temperatury wynoszące ponad 27 stopni Celsjusza.

Sri Lanka waluta
Walutą używaną na Sri Lance jest rupia lankijska. Jedna rupia dzieli się na 100 centów. Jej kurs w przeliczeniu na złotówki jest bardzo niski. Jedna rupia to około 0,021 złotego. I odwrotnie – jeden złoty to około 50 rupii. Warto o tym pamiętać, by móc realnie ocenić ceny proponowane przez sprzedawców na Sri Lance.
Warto też wspomnieć, że wybierając się na wyspę Cejlon, nie powinno się za bardzo polegać na kartach płatniczych. Terminale do płatności bezgotówkowych są wyłącznie w lepszych sklepach i restauracjach. Decydując się na płatność kartą, koniecznie trzeba też upewnić się jaki kurs zostanie przyjęty przy transakcji. Może się okazać, że wcale nie jest on zbyt atrakcyjny i lepiej będzie wydać trochę gotówki.Sri Lanka ceny
Przed wyjazdem warto też dowiedzieć się, jakie są orientacyjne ceny niektórych produktów. Kupując na targu łatwo stać się ofiarą nieuczciwego handlarza, który współpracuje z naganiaczami. Nawet się nie obejrzysz, kiedy do ceny doliczy Ci 1000 rupii za obsługę.
Dania obiadowe np. curry kosztuje do 200 Rp, danie z owocami morza powinno kosztować od 800 do 1300 Rp. Arbuz to koszt 170 Rp za 1 kg. Standardowa butelka wody kosztuje około 80 Rp. Trzeba, więc przyznać, że ceny są porównywalne do tych w polskich sklepach. Nie daj się, więc zmylić niskim kursem waluty. Na zakupach na Sri Lance nie oszczędzisz. Warto mieć przy sobie dużo banknotów o niskich nominałach. Z całą pewnością przydadzą się na napiwki. Lepiej też nie pokazywać zbyt ostentacyjnie całego swojego budżetu i nie trzymać go w jednym miejscu.Sri Lanka informacje praktyczne – kultura
Bardzo ważne jest, by nie robić sobie zdjęć z pomnikiem Buddy, stojąc do niego plecami. Może się to wydawać drobnostką i z perspektywy Europejczyka to nieistotny szczegół, natomiast dla wyznawców Buddy to ważna sprawa. Jeśli, więc nie chcemy zostać zaatakowani na środku ulicy, to po prostu tego nie róbmy. Nie trafimy za to do więzienia, ale to spory nietakt. Można go prosto uniknąć, więc nie ma sensu prowokować mieszkańców. Kolejną praktyczną radą jest unikanie jedzenia lewą ręką. Jest ona uważana za nieczystą i nie należy nią jeść. Dla mieszkańców Sri Lanki jest to jedna z bardziej obrzydliwych rzeczy.Inne gniazdka
Warto wiedzieć, że na Sri Lance obowiązują dwa typy gniazdek. Jeden z nich odpowiada tym z Wielkiej Brytanii. Koniecznie trzeba, więc wziąć ze sobą potrzebne adaptery lub kupić jakieś na miejscu. Są dostępne właściwie w prawie każdym sklepie. Ich zakup nie stanowi problemu, ale jest to dodatkowy wydatek. W wielu hotelach i pensjonatach adaptery są ogólnodostępne.

Prawo Jazdy
Jeśli chcesz wypożyczyć samochód i nim jeździć na Cejlonie, to musisz być posiadaczem Międzynarodowego Prawa Jazdy. Warto jednak wiedzieć, że interpretacje przepisów drogowych rodowitych mieszkańców są inne niż reszty świata, więc poruszanie się po ich ulicach może być uciążliwe. Łatwiej jest wsiąść w pociąg lub skorzystać z tuk tuka. Oczywiście za przejazd tuk tukiem należy zapłacić oraz wręczyć kierowcy odpowiedni napiwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *