Chętnie wybieramy egzotyczne kierunki podróży. Chcemy spotkać i przeżyć coś innego niż dobrze znana nam europejska kultura i zwyczaje. Szukamy przygód, czegoś, co nas zachwyci i pozwoli na otworzenie się na nowe horyzonty, dlatego w ostatnim czasie tak popularna stała się Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki. To właśnie jest pełna nazwa kraju słynnego z bogactwa herbat. Niegdyś targana politycznymi konfliktami, dziś oaza spokoju i niezwykłe turystyczne miejsce.

Wszystkie nazwy Sri Lanki

Chociaż nam, Europejczykom ta wyspa w pobliżu Indii jest znana jako Sri Lanka, nie jest to jedyna nazwa, która była lub jest w użyciu. To niewielkie państwo, może poszczycić się mnogością określeń, które zostały jej nadane na przestrzeni lat. Podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym jest po prostu Sri Lanka, co w oznacza olśniewający kraj. Słowa te pochodzą z języka tamilskiego. Kolejną nazwą jest Sihala oraz Sihalam. Jest to rozumiane jako krew lwa. Niestety, na Sri Lance tych zwierząt nie ma, więc nazwa może odnosić się do lokalnego bohatera- Vijayi. W wierzeniach starożytnych nosiła ona również nazwę Salike, która została jej nadana przez samego Ptolemeusza. Oznaczała ona miejsce pochodzenia świętego prawa, być może dlatego, że uważana ją za główny ośrodek buddyzmu.  Cejlon to określenie, które funkcjonuje do dziś. Wyspa, na której leży Sri Lanka, tak własnie się nazywa. Jednak zwykło się wierzyć, że tak nazywali ją żeglarze z Hiszpanii i Portugalii. Etymologia może pochodzić od języka arabskiego, a dokładniej od słowa Cylone. Od dawnego ludu zamieszkującego te tereny, nazywa się ją Heladiva, a w świecie zachodnim funkcjonuje też określenie Tamraparni, czyli liść o miedzianym kolorze. Poeci wspominali o niej w swoich dziełach jako o Wyspie Rozkoszy lub Wyspie Nauki. Ze względu na jej kształt, a także położenie geograficzne, możemy spotkać się z nazwami Łza Indii oraz Perła Oceanu Indyjskiego. 

Sri Lanka- atrakcje

Dla turystów najważniejsze są atrakcje, przyrodnicze, architektoniczne, a także rozrywka. Na tej malowniczej wyspie znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Jej różnorodność, bogactwo i niesamowita kultura, zachwycą wszystkich zwiedzających. Zacznijmy od Sigyrii. To wulkaniczna skała, ogromnych rozmiarów, na której dawniej urzędował król Kasjap. W kompleksie pałacowym można podziwiać ukryte ogrody, fontanny, a także słynne malowidła konkubin. Dzięki temu, że Sri Lanka nie jest wyspą o dużej powierzchni, a także wszystkie zabytki i atrakcje, są położone w Trójkącie Kulturalnym, bez problemu dotrzemy tam nawet komunikacją miejską. Kolejną atrakcją jest Polonnaruwa. To druga stolica istniejącego niegdyś państwa Syngalezów. Ruiny świątyń są zachowane w niemal idealnym stanie, a bliskość parku narodowego pełnego słoni, stanowi dodatkową zachętę, by odwiedzić to miejsce. Nie można pominąć pierwszego centrum kulturalnego dawnego terytorium Syngalezów. Anuradhapura również czeka na turystów. Główny ośrodek powstania buddyzmu oferuje zwiedzanie miejsca, gdzie pod gałęzią świętego drzewa Bohni, sam Budda doznał oświecenia. Podczas wycieczki warto zahaczyć o miasto Jaffna. Mało kto tam dociera, gdyż północ państwa ciągle wydaje się niezbadana. Po 10 godzinnej podróży pociągiem z Kolombo naszym oczom ukaże się niesamowita świątynia poświęcona bogowi wojny- Muruganowi. Jej bogactwo i złocenia, mogą aż razić. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na zwiedzanie Cejlonu, koniecznie musimy odwiedzić Ellę. To historyczna Kraina Herbaty. Dla turystów udostępnione są fabryki, oraz szlaki pomiędzy herbacianymi polami. Możemy tam spróbować jej najróżniejszych odmian, w akompaniamencie lokalnych przysmaków. Podziwiać możemy też krystalicznie czyste wodospady, płynące pomiędzy wzgórzami. Widoki, które zapierają dech w piersiach i sprawiają, że podróżni nie chcą opuszczać Elli. Głównym punktem jest stolica kraju Kolombo. Mimo że miasto to nie jest uznawane za najciekawszą metropolię, to jednak jest na tyle skontrastowane i różnorodne, że pobyt tam zamienia się w prawdziwą przygodę. Szczególną popularnością, cieszy się jedna z bardziej chaotycznych dzielnic- Pettah. To prawdziwa mieszanka architektoniczna, kulturowa i rozrywkowa. Dzielnica oferuje dosłownie wszystko i wszystkim. Dla wielbicieli wielokulturowości jest to prawdziwy raj na ziemi. Sri Lanka – atrakcje, które oferuje to zdecydowany powód, by ją odwiedzić i przeżyć coś, czego nie da się w Europie.

Ciekawostki o Cejlonie

Niektóre miejsca Sri Lanki są owiane tajemnicą, a inne szeroko odwiedzane. Kultura i niektóre zwyczaje mogą wprawiać w osłupienie, a także zachwycać. W tym świecie wielu kontrastów każdy znajdzie coś dla siebie. Oto informacje o Sri Lance, które zadziwiają podróżnych:

  1. Najwyższy szczyt Cejlonu Pidurutalagala jest niedostępny dla zwiedzających. Mieści się tam centrala komunikacyjna sił militarnych państwa.
  2. Nowy Rok- 13 kwietnia. Tak, Lankijczycy właśnie wtedy świętują Synagelski Nowy Rok. Data ta oznacza koniec wiosny. Dodatkowo Nowy Rok rozpoczyna się po przejściu pełnych 12 godzin, a nie zaraz po północy.
  3. Jedzenie palcami, ale tylko prawej dłoni. Lankijskie posiłki są kolorowe i bardzo ostre, jednak mieszkańcy wierzą, że prawdziwy smak potraw, poznamy tylko i wyłącznie używając specjalnych technik jedzenia prawą ręką.
  4. Kiwamy głową w górę i w dół, jeśli chcemy powiedzieć nie, natomiast na boki, kiedy chcemy powiedzieć tak. To odwrotność zwyczajów przyjętych w większości europejskich krajów.
  5. Pełnia księżyca oznacza zakaz kupna alkohol. Nie zależnie czy jesteś turystą, czy miejscowym, w porze pełni księżyca alkohol jest zabroniony.

Wyprawa na Sri Lankę może okazać się szokiem kulturowym, ale także cenną lekcją. Poznanie czegoś, co było do tej pory obce, może znacznie poszerzyć nasze horyzonty, a także sposób postrzegania rzeczywistości. Kraina Herbaty wymaga odwiedzenia, przynajmniej raz w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *