Republika Południowej Afryki to jedno z najbardziej tajemniczych państw świata. W związku z tym jest też bardzo pociągające. RPA ma aż trzy stolice. Są nimi: Kapsztad, czyli stolica legislacyjna, Pretoria, czyli stolica egzekutywna i Bloemfontein, czyli stolica sądownicza. Jak widać, w RPA podchodzi się poważnie do trójpodziału władzy. Nie zmienia to faktu, że tylko jedno z tych miast jest zaliczane do najpiękniejszych na świecie. To Kapsztad.RPA stolica – pierwsze miasto Afryki
Kapsztad to miasto, w którym można się zakochać bez pamięci. I bez portfela, jeśli nie będzie się wystarczająco uważnym. To miasto ma wszystko, co kochają ludzie. W Cape Town można poleżeć na piaszczystej plaży, pozwiedzać kolonialne zabytki, a potem spróbować egzotycznej kuchni. To wszystko przy doskonałej pogodzie oraz kosmopolitycznej atmosferze. Na ulicach Kapsztadu słychać prawie wszystkie języki świata.

Góra Stołowa
Będąc w Kapsztadzie ciężko jest nie zauważyć górującej nad nim monumentalnej góry. Jest to ogromny płaskowyż o długości 4 km i szerokości 2 km. Dookoła niego są strome i bardzo niebezpieczne klify. Na Table Mountain można dostać się specjalną kolejką albo zadać sobie trochę trudu i skorzystać ze szlaku dla pieszych. W tym wypadku trzeba zarezerwować sobie dużo więcej czasu na zwiedzanie. Jeśli nie boisz się wysokości to możesz wybrać kolejkę. Ciekawą atrakcją jest obrót gondoli o 360 stopni. Taki manewr zazwyczaj podgrzewa krew pasażerom. Przy okazji to szansa na obejrzenie panoramy miasta.Centrum miasta
Kapsztad to najstarsze miasto Afryki Południowej. Zostało założone w 1652 roku przez Kampanię Wschodnioindyjską. Początkowo było przystankiem dla statków płynących do dalekiej Azji. Samo centrum miasta zostało zbudowane właśnie w tych trudnych, kolonialnych czasach. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Zamek Dobrej Nadziei. Obecnie mieści się w nim muzeum. Każdego dnia przed budynkiem odbywa się uroczysta zmiana warty. To jedna z atrakcji, którą lubią obserwować turyści.

Bo-Kaap, czyli dzielnica Muzułmanów
Bardzo malowniczo wygląda kapsztadzka dzielnica Muzułmanów. W tym miejscu można zobaczyć budynki we wszystkich kolorach tęczy. Są niebieskie, zielone, żółte, różowe… Domki w tej dzielnicy wyglądają jak wielobarwne klocki. To wymarzone miejsce do zrobienia kilku pamiątkowych fotografii. W tej dzielnicy powstał też pierwszy meczet w RPA.

Nadbrzeże Wiktorii i Alfreda
W czasach kolonialnych wiele obiektów nazywano imieniem angielskiej królowej i jej męża. Tak też było z nadbrzeżem Kapsztadu. Obecnie jest to miejsce, które jest królestwem dobrego jedzenia, rozrywki i zabawy. Jeśli chcesz zjeść coś nieprzyzwoicie smacznego i egzotycznego, to właśnie na tym nadbrzeżu powinieneś szukać właściwego lokalu. W tym cudownym miejscu sklepy znanych marek stoją obok straganów i punktów lokalnych sprzedawców. To klienci decydują co i u kogo chcą kupić. Miłośnicy adrenaliny mogą wybrać się na przejażdżkę diabelskim kołem, z którego wagoników można zobaczyć całe nadbrzeże. W tym miejscu znajduje się też Akwarium Dwóch Oceanów – Atlantyckiego i Indyjskiego. Na nadbrzeżu możesz też zrobić sobie wyjątkowe zdjęcie z czterema noblistami z RPA. Ich błyszczące postacie są ładnie oświetlone, więc nie przegapisz ich nawet po zmierzchu.

Township
Tym mianem określa się najbiedniejsze dzielnice. Przypominają one favele i slumsy. Niestety, żyje w nich prawie połowa mieszkańców Afryki. Obok przepychu i nowoczesnych budynków wyrastają szopy sklecone z byle czego. Ludzie mieszkają w nich najczęściej bez dostępu to prądu elektrycznego i wody. Jednym z takich miejsc jest Imizamo Yethu Township. Nie zaleca się odwiedzać go na własną rękę, ale można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. To właśnie on jest gwarantem bezpieczeństwa. Przewodnik najczęściej jest mieszkańcem dzielnicy, który wszystkich zna. Zazwyczaj pokazuje on wnętrza wybranych domów. Czasem pokazuje też przedszkola i place zabaw. W miejscach takich jak to łatwo docenić dobrobyt, w którym żyjemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *