Każdy miłośnik kitesurfingu wie, że ciężko jest znaleźć właściwe miejsce do uprawiania tego sportu. Potrzebne jest sporo miejsca i doskonała pogoda, która utrzymuje się jak najdłużej. Niezbędny jest też wiatr o odpowiednich parametrach. Bez niego, nie ma mowy o surfowaniu.

Paje Zanzibar – rajska plaża
Paje to nazwa niewielkiej wioski położonej na wyspie Unguja. Jest to część Zanzibaru. Peja leży na południowo-wschodnim wybrzeżu między wioskami Bwejuu i Jambiani. W ciągu ostatnich kilku lat popularność tego miejsca wzrosła. Nic w tym dziwnego. Lazurowa woda i biały piasek mają magiczną moc przyciągania turystów. Tym bardziej że wioska nie została jeszcze zamieniona w oblegany kurort, który stracił już swoje korzenie. W Paje wciąż czuć prawdziwy Zanzibar. Pozostaje mieć nadzieję, że taka sytuacja będzie trwała jak najdłużej.Raj dla Kitesurfingowców
Jeśli lubisz uprawiać kitesurfing, to wiesz na pewno, że wiatr zmienia się razem z porami roku. Dana plaża może być doskonała do pływania w marcu, a w lipcu może już nie nadawać się do niczego. W przypadku Zanzibaru najlepszym okresem pod względem wiatru jest koniec grudnia aż do końca marca, a później od lipca do października. W czasie polskiej kalendarzowej zimy wieje wiatr Kaskasi. To wiatr z kierunku północno-wschodniego o średniej sile 14-20 węzłów. Na plaży w Paje wieje on lewej strony. Latem wieje jego ciut silniejszy odpowiednik – Kuzi. Jego powiewy nadchodzą z prawej strony.

Niezła baza noclegowa
Paje i okoliczne wioski wyróżnia rozbudowana baza noclegowa. Można wybierać spośród wielu hoteli i pensjonatów. Każdy fan kitesurfingu może, więc szukać zakwaterowania, które najbardziej mu odpowiada. Oczywiście, jeśli zależy mu na pobycie w większym hotelu, to będzie on oddalony o kilka lub kilkanaście kilometrów od plaży w Paje. Miejsce w hotelu można nawet zarezerwować online. Nie ma, więc strachu, że podróży nie da rady zaplanować wcześniej.Co wyróżnia plażę w Paje?
Na pierwszy ogień warto ocenić bezpieczeństwo Paje. Pod tym względem plaża wydaje się bez zarzutu. Cumują tutaj niewielkie łódki, ale w niczym one właściwie nie przeszkadzają. Służą one do połowu owoców morza oraz krótkich rejsów turystycznych. Bardzo blisko plaży znajduje się kilka szkółek pływackich i sklepów, w których można zaspokoić swoje ewentualne potrzeby. W pobliżu jest też stanowisko ratownika. Jest też zaplecze sanitarne – prysznice i toalety. Całkiem blisko znajduje się też spora restauracja z basenem. Jeśli, więc zrobisz się głodny, to nie musisz daleko szukać dobrego i lokalnego jedzenia. Woda jest ciepła, co w tej strefie klimatycznej jest właściwie oczywiste. Piasek jest biały i bardzo czysty, choć czasami można trafić na jeżowce. Warto, więc nosić buty.

Pływy morskie
Największym problemem na Paje są pływy morskie. Co sześć godzin poziom wody zmienia się całkowicie. Trzeba, więc być tego świadomym i spodziewać się tego, że tu gdzie w tej chwili jest tylko piasek, zaraz może pojawić się sporo wody. Na potrzeby kitesurfingu najlepsza jest sytuacja, gdy woda odpływa i jest jej mniej. Wtedy jest płytko i dość równo. Tym samym jest też bardzo bezpiecznie. Kiedy jest przypływ, wody jest dużo więcej. Momentami robi się, więc głęboko. Warto mieć to na uwadze wybierając się na plażę z dziećmi.

Wcześniejsze rezerwacje
Paje to mekka dla kitesurfingowców, ale można też znaleźć tam wiele innych atrakcji. Warto zarezerwować sobie, więc trochę czasu na inne aktywności, które można wykonywać na Zanzibarze. Świetnym pomysłem jest nurkowanie z rurką, czyli tzw. snorking. Woda jest czysta i bardzo przejrzysta, więc zapewnia doskonałą widoczność. W związku z tym nadaje się ona idealnie do nurkowania i podziwiania podwodnej flory i fauny. Paje słynie też z lokalnej kuchni. To doskonałe miejsce do spróbowania owoców morza – kalmarów, ośmiornic, homarów, krabów, krewetek itd. Wszystko jest świeże i smakuje dużo lepiej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Osoby, które nie lubią rybnych smaków, będą musiały zadowolić się świeżymi, egzotycznymi owocami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *