Skarby Wellington.

Małe znaczy piękne. Te słowa idealnie opisują stolicę urokliwego wyspiarskiego kraju, bogatego w piękną i kolorową historię. Mowa tutaj o Nowej Zelandii i jej stolicy – Wellington! Pomimo swoich małych rozmiarów, Wellington to stolica w pełni tego słowa znaczeniu, posiadająca tysiące klimatycznych kawiarenek i widoków zadziwiających nawet największych poszukiwaczy egzotycznych krajobrazów na naszej planecie.

Usytuowane pomiędzy stromymi, porośniętymi przepięknymi i bujnymi lasami wzgórzami a nieskazitelnie czystą i urokliwą zatoką, a także widoczną w oddali majestatyczną Cieśniną Cooka, nazwaną tak ku czci Jamesa Cooka, pierwszego Europejczyka, który przebył ją w 1770 roku!

Odwiedzając majestatyczne centrum Wellington, warto zadbać o porządne obuwie, ponieważ pagórkowate, pokryte wzgórzami ukształtowanie terenu to idealna okazja na wielogodzinne, podróżnicze spacery. Majacząc pośród pięknego Nowo Zelandzkiego krajobrazu, Wellington zaprasza takich turystów jak my do odwiedzenia swoich oryginalnych, pełnych fascynujących historii atrakcji.

1.  Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa.

Jedno z najpiękniejszych muzeów na świecie i z pewnością najpiękniejsze muzeum w Nowej Zelandii to pełna emocji, wciągająca podróż w sam środek świata natury, która ukształtowała dzisiejszy kraj i  kulturę Maorysów, pierwszych osadników, którzy osiedlili się tu setki lat przed Europejczykami. Popularnie nazywane Te Papa, muzeum to kolebka bogatych eksponatów, a także ciekawych atrakcji jak „Earthquake House”, gdzie nieświadomi zwiedzający mogą doświadczyć przeżycia symulacji trzęsienia ziemi! Oprócz tego Te Papa to także 11 oryginalnych i nietuzinkowych galerii dzieł sztuki, stworzonych głównie przez artystów pochodzących z Nowej Zelandii. Te Papa to wspaniałe miejsce do odkrycia pradawnej sztuki i skarbów kultury Nowej Zelandii.

2.  The Beehive.

Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny budynek Wellington. Nowa Zelandia stolica i jej oryginalne podejście do sztuki znajduje swoje podłoże także w niecodziennej architekturze. The Beehive to nowoczesna i futurystyczna siedziba parlamentu Nowej Zelandii. Zaprojektowana przez szkockiego architekta Sir. Basila Spence a wybudowana w latach 1964-1979 to charakterystyczna budowla o kształcie przypominającym pszczeli ul. Zdaniem mieszkańców to jedno z najestetyczniejszych dzieł architektury Wellington, obok którego znajduje się wybudowany w 1907 r. neoklasycystyczny budynek, również parlamentu, w którym jednak odbywają się debaty parlamentarne.

3.  Kolejka elektryczna Wellington.

Zabytkowa kolejka liniowa działająca nieprzerwanie od 1912 r. Kolejka podjeżdża pod strome, wysokie wzgórze aż do dzielnicy Kelburn. Na samym końcu kolejki chętni mogą odwiedzić Ogród Botaniczny Wellington, który jest ciekawym dopełnieniem pasjonującej, relaksacyjnej i bardzo scenicznej wycieczki kolejką na sam szczyt jednego z wyższych wzgórz okalających stolicę. Wspaniałe widoki na miasto pozwalają zapalonym fotografom uzyskać kadry, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Terminal kolejki posiada także małe muzeum, w którym znajdują się oryginalne kabiny używane na początku powstania trasy.

4.  Ogród Botaniczny Wellington.

Wchodząc do egzotycznej budowli, jaką jest ogród botaniczny Wellington, możemy poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Wszystko dzięki położeniu tej urokliwej oazy, rozciągającej się na niemal 25 hektarów na jednym z wyższych wzgórz miasta. To właśnie tutaj możemy znaleźć tysiące kwitnących kwiatów i dziesiątki gatunków endemicznej fauny i flory. Dziesiątki ścieżek spacerowych wiją się przez bujne ogrody, od terenów lasów iglastych po tropikalne paprocie i sezonowo wyrastające klomby.

 Ogrody różane Lady Norwood to jedna z największych atrakcji ogrodu botanicznego, która zadziwia obecnością aż 110 różanych rabat oferujących zmysłom lawinę wizualnej ekscytacji.

5.  Góra Victorii.

Podróżnicy odwiedzający Wellington z pewnością zainteresują się położoną bezpośrednio na wschód od centrum miasta górą Victorii. Mający 196 metrów wysokości szczyt oferuje fantastyczne widoki na panoramę miasta, pomimo częstych wiatrów na czubku góry zwiedzający zachwyceni są obszerną, sceniczną panoramą jaką do zaoferowania ma najwyższy punkt widokowy Wellington. Na szczycie znajduje się pomnik amerykańskiego lotnika Richarda Byrda, który w 1929 r. jako pierwszy wykonał lot nad biegunem południowym ze swojej bazy w Nowej Zelandii.

6.  Dzielnica Waterfront.

Obowiązkowy punkt zwiedzania Wellington. Waterfront to nabrzeżna dzielnica znajdująca się w samym centrum miasta. To tutaj znajdziemy urokliwe parki jak Queen’s Wharf i Park Franka Kitts, a także majestatyczne budowle pokazujące kunszt architektoniczny projektujących, jak Civic Center i Muzeum Narodowe Nowej Zelandii. Z parku Franka Kitts roztacza się urokliwy widok na port Wellington, a w każdą sobotę w centrum parku odbywa się targ, na którym może zakupić wiele wspaniałych, lokalnych i ręcznie wyrabianych pamiątek. Cała dzielnica posiada wiele kawiarni i restauracji, serwujących pyszne napoje i desery.

Na dalekim, wspaniałym południu.

Wellington to z całą pewnością wspaniałe miejsce do zwiedzenia, stolica bogatej kulturowo i przyjaznej Nowej Zelandii to skupisko wielu wspaniałych obiektów architektury, niecodziennych obrazów tworzonych przez naturę i dom dla dziesiątek endemicznych gatunków roślin i zwierząt, czekających tylko na odkrycie przez nietuzinkowych poszukiwaczy przygód!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *