Kraje afrykańskie u wielu osób wzbudzają lęk. Są to słuszne obawy, dlatego że nie każde z państw jest bezpieczne. Wjazd do wielu krajów nie jest zalecany, ze względu na toczące się tam działania wojenne. Istnieje jednak kilka miejsc wartych odwiedzenia. Do nich właśnie między innymi należy Kenia. Jest to niezwykle urocze miejsce, z bogatą florą i fauną.  Władze kraju przychyliły się do zaangażowania wielu środków na rozwój turystyki. Tym bardziej coraz więcej ludzi wybiera właśnie ten kierunek jako cel swojego wypoczynku. Jak zaplanować taką podróż? Co warto zobaczyć i czy na pewno ta podróż na pewno jest bezpieczna? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Informacje dla turystów

Pobyt w Kenii wymaga wizy. Dla osób poniżej 16- tego roku życia jest ona darmowa pod warunkiem, że dziecko podróżuje z opiekunem. Dla pozostałych osób koszt zakupu wizy to 50 USD. Można ją zakupić po przylocie na lotnisku lub bezpośrednio na stronie internetowej evisa.go.ke. Lot do Kenii trwa około 10 godzin. Lotniska znajdują się w Mombasie i Narobi. Jeśli planujemy odwiedzić  także inne kraje afrykańskie np. Tanzanię konieczne będzie zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Natomiast jeśli planujemy odwiedzić tylko Kenię nie potrzebujemy szczepień.

Położenie i klimat

Kenia to egzotyczny kraj położony we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, na równiku. Charakteryzuje ją monsunowy klimat z wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku. Na wybrzeżach panuje duża wilgotność, w innych regionach kraju jest sucho. Szczyt sezonu przypada na grudzień-marzec. Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa aż do października. Jeśli planujemy odwiedzić Safari, najlepszą porą będzie czerwiec- sierpień, czyli polskie lato. 

Miejsca warte zobaczenia

Nie da się ukryć, że jedną z najwspanialszych atrakcji w Afryce jest Kenia Safari. Widok dzikich zwierząt, które do tej pory mogliśmy zobaczyć tylko o na filmach lub w ZOO z pewnością sprawią, że te wakacje pozostaną w naszej pamięci na bardzo długi czas. Aby odwiedzić to miejsce, w pierwszej kolejności musimy ustalić w którym parku narodowym chcemy je odbyć. W Kenii jest ich kilka. Jeśli Twoim miejscem na wypoczynek są okolice Momabsy, najbliższym parkiem i za zrazem najstarszym jest Park Tsavo. Znajduje się on ok. 50 km na południe od miasta. Asfaltowa droga dzieli park na cześć wschodnią i zachodnią. Jego powierzchnia wynosi 21 000 kilometrów kwadratowych. Ze względu na ogrom obszaru, park charakteryzuje się sporymi kontrastami krajobrazowymi. Nie zabraknie tu widoku wulkanicznych wzgórz czy też równin sawanny. Jest to miejsce, w którym podziwiać można dziką przyrodę. Spotkamy tam słonie, gepardy i bawoły. Wysokie murawy i krzewy, lasy akacjowe czy pasy rzecznej roślinności nie należą tutaj do rzadkości. 

Mniej znanym i zdecydowanie mniejszym parkiem jest Park Narodowy Jeziora Nakuru. To miejsce, w którym królują flamingi. Płytkie jezioro tektoniczne, na którym rozpościera się widok różowych ptaków, stanowi unikalny krajobraz. W szczytowym okresie może przebywać tam do dwóch milionów flamingów. W wodach jezior żyją ryby, skorupiaki i mikroskopijne algi, które stanowią źródło pożywienia dla innych zwierząt. Dopełnieniem atrakcji znajdujących na terenie tego parku jest las wilczomleczy. Rośliny te wyglądem przypominają kaktusy, ale należą do  roślin trujących, dlatego należy się ich wystrzegać. Wymieniając najważniejsze atrakcje tego parku, nie należy zapominać o wodospadzie Makalu. Dla wędrowców lubiących pokonywać szlaki w samotności polecić można trekking do bazy pod Makalu. Podczas zwiedzenia tego miejsca, dreszczyku emocji dostarczyć może widok lwów, lampartów, antylop, gazet i wielu innych gatunków dzikich zwierząt. Niewykluczone, że uda się tam spotkać czarne i białe nosorożce. 

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Park Amboseli. W krajobraz tego miejsca wpisuje się najwyższa góra na świecie-Kilimandżaro. Park słynie z tego, że bez problemu można zbliżyć się do żyjących tam słoni. Urozmaiceniem wśród atrakcji może być możliwość poznania plemienia Masajów i odwiedzenia ich wioski. Oprócz nich teren zamieszkują także osoby z innych części kraju. Teren charakteryzuje system mokradeł. Kwitnie tutaj rozwój turystyki i rolnictwa. Z powodu długich i suchych miesięcy roślinność jest tu rzadka. Amboseli ma podziemne źródło wody. Jest ono przefiltrowane przez tysiące stóp skały wulkanicznej.

O czym  warto pamiętać, wybierając się na Safari?

Do dość oczywistych rzeczy, jakie należy mieć przy sobie, rozpoczynając afrykańską przygodę, należy krem z wysokim filtrem i kapelusz. Ostre słońce potrafi dotkliwie poparzyć ciało. Powinno się, więc stosować ochronę, nawet jeśli wydaję nam się, że przebywamy w miejscach zacienionych. Kolejnym obowiązkowym gadżetem jest lornetka. Musimy pamiętać, że niektóre gatunki zwierząt będziemy mieli możliwość obejrzenia tylko z dużej odległości. Warto byłoby nie przegapić tych widoków. Podczas całej wycieczki przestrzegać trzeba kilku zasad dzikiej przyrody. Pamiętajmy, że pojazd opuszczać można tylko w wyznaczonych miejscach. Zwierzęta w żaden sposób nie mogą być przez nas dokarmiane ani nękane. Zwierzęta, które spotkasz na swoje drodze, zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdem. To Ty odwiedzasz ich teren, a nie odwrotnie! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *