Kenia to daleki i egzotyczny kraj. Planując wyjazd do niego koniecznie trzeba się przygotować. Nie mówimy tutaj tylko o zabraniu mapy i odpowiedniej waluty. Nie obędzie się też bez podstawowych leków i szczepień. Co koniecznie trzeba wiedzieć zanim wyruszysz w podróż do Afryki?

Kenia porady przed wyjazdem – pieniądze
Zacznijmy od pieniędzy. Teoretycznie nikt w Kenii nie będzie Ci robił problemów, jeśli będziesz chciał zapłacić w Euro. Na pewno się ucieszą, ale raczej nie czekaj na to, że ktoś wyda Ci resztę. Po prostu przepłacisz i to bardzo. Jeśli kupujesz coś na targu lub w sklepie to nie rób tego pierwszego dnia i nie śpiesz się. Nie pokazuj, że Ci na czymś zależy. W przeciwnym razie tubylcy zedrą z Ciebie wszystkie pieniądze.Kenia porady przed wyjazdem – szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Kenii. Są natomiast szczepienia zalecane. Przydadzą się szczepienia na wirusowe zapalenia wątroby typu A i B (czyli WZW), dur brzuszny, błonicę/tężec i żółtą gorączkę. Pamiętaj, że wybierając się do egzotycznego kraju lepiej być przygotowanym na wszystko. Tym bardziej że ryzyko spożycia zakażonej wody jest w Kenii ogromne.

Czy jest bezpiecznie?
Wybierając się do Kenii, na pewno zastanawiasz się nad bezpieczeństwem takiej podróży. Afryka nie wydaje się należeć do spokojnych i bezpiecznych miejsc. Jednak, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad, to nie powinny spotkać Cię żadne nieprzyjemności. Najważniejsze to unikanie odosobnionych miejsc, gdy robi się ciemno. Nocny spacer po plaży? Nie. Przejście się po pustych uliczkach (nawet w środku dnia)? Lepiej sobie darować. Jeśli nie jesteś wielkim znawcom kultury ludów zamieszkujących Kenię, a pewnie nie jesteś skoro czytasz ten artykuł – to nie próbuj samodzielnego zwiedzania okolicznych wiosek. To nie jest dobry pomysł. Samodzielne wycieczki w głąb Czarnego Lądu wyglądają dobrze w telewizji, ale w rzeczywistości to fatalny pomysł. Lepiej będzie, jeśli zostaniesz przy zwiedzaniu z przewodnikiem. Nie musi to być profesjonalista z Europy. Może to być tubylec. Ważne jednak, by prowadził on zorganizowane grupy, którym może zagwarantować bezpieczeństwo. Pamiętaj, że nie wszystkie plemiona życzą sobie być nękane przez turystów. Mają do tego prawo i nic na to nie możesz poradzić.Zakaz palenia
Możesz o tym nie wiedzieć, ale w Kenii obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jest on bardzo restrykcyjnie przestrzegany. Jeśli go złamiesz to spodziewaj się wysokiego mandatu. Pamiętaj, że Kenia to gorący kraj, który często jest nękany przez susze. Jeden nierozsądnie rzucony niedopałek może spowodować lawinę wydarzeń, które prowadzą do tragedii. Jeśli jesteś uzależniony od papierosów, to wyposaż się w zapas gumy nikotynowej.

Uważaj na wodę
Nigdy nie pij kenijskiej wody. Pij tylko wodę butelkowaną, która była oryginalnie zamknięta. Nie powinieneś też kąpać się w wodach płynących i stojących. Jeśli przypadkowo napijesz się wody z nich to możesz nabawić się poważnej choroby. Najlepiej będzie jeśli ograniczysz się do korzystania z wody o znanym pochodzeniu.

Safari
Pamiętaj, że wyprawa do Kenii ma być przyjemnością. Pojawiło się tutaj wiele ostrzeżeń, bo to daleka wyprawa do kraju o zupełnie innej kulturze i mentalności. W związku z tym musisz mieć świadomość, że czasami może być Ci trudno się dostosować. Dlatego właśnie powinieneś podróżować z przewodnikiem. Możesz wybrać się z nim na safari, które dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka szansa, by zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Na safari wybierz się z aparatem fotograficznym, bo na pewno będzie mnóstwo szans do zrobienia świetnych ujęć. Safari jest propozycją dla osób w każdym wieku i o każdych zainteresowaniach. Komu serce nie zabije szybciej na widok majestatycznego lwa? Albo stada żyraf? Safari jest szansą na podziwianie przyrody w jej niezmienionej formie. To coś, czego nie sposób doświadczyć w Europie. Warto, więc pośpieszyć się i skorzystać z możliwości obcowania z naturą – póki jeszcze mamy taką szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *