Japonia w ostatnim czasie stała się popularnym celem turystów z całego świata. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 31 milionów podróżników. To zdecydowany rekord, państwa wyspiarskiego, którego powierzchnia wynosi nieco ponad 377 tysięcy kilometrów kwadratowych. Japonia zachęca wszystkich nie tylko odmienną i niezwykle ciekawą kulturą, ale także niezliczoną ilością zabytków i interesujących miejsc. Na co warto zwrócić uwagę, przemierzając Kraj Kwitnącej Wiśni?

Pochodzenie nazwy

Japonia to tak naprawdę Nippon lub Nihon. Zajmuje niewielkie pasmo wysp usytuowane na zachodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Warto wiedzieć, że to niewielkie państwo leży w popularnym ognistym pierścieniu Pacyfiku, czyli na styku płyt tektonicznych, co znacznie zwiększa częstotliwość występowania trzęsień ziemi, tsunami, a także erupcji wulkanów. Jej nazwa wywodzi się z chińskiego określenia. Oznacza Kraj Wschodzącego Słońca, co znajduje odzwierciedlenie w położeniu geograficznym, względem reszty kontynentu. Europejska nazwa kraju pojawiła się dzięki znanemu podróżnikowi- Marco Polo. Zapisał on nazwę Jipangu w języku mandaryński, co może definiować dzisiejszą nazwę Japonia. Jednak kolejne źródła donoszą, że nazwa ta pochodzi z języka katalońskiego i jest odpowiednikiem tamtejszego Jatbun. Określenie to wielokrotnie ewaluowało, głównie za sprawą portugalskich żeglarzy, aż przybrało ostateczną formę- Japonia.

Dlaczego Kraj Kwitnącej Wiśni?

Zapach kwiatów unoszący się w powietrzu zwiastuje nadejście hanami- czyli zakwitanie wiśni. Dominujący różowy kolor sprawia, że japońskie biura pustoszeją, a turyści i miejscowi tłumnie udają się do licznych parków. Kwiaty wiśni to symbol Japonii. Jest on obecny w każdym elemencie życia. Nadruki na naczyniach, haftowane zdobienia ubrań czy ręcznie malowane pejzaże- to sposób na japońskie świętowanie hanami. Często na ulicach, można spotkać festiwale poświęcone tym własnie kwiatom. Podawane są specjalne prognozy pogody, dzięki którym można się przygotować na nadchodzące święto. W obleganych parkach, oblepionych różowymi pąkami wiśni, można spotkać stragany, a także budki z jedzeniem. To idealna okazja, by napić się piwa, a także skosztować azjatyckich przysmaków, w naturalnym, pięknym otoczeniu. Dzięki hanami Japonia stała się Krajem Kwitnącej Wiśni, a nazwa ta jest używana po dziś dzień.

Japonia i jej niezwykłość

Japonia jest państwem wielu kontrastów, przesądów i rytuałów. Właśnie to przyciąga rzesze zwiedzających, ciekawych jej kultury. Niesamowite arbuzy w kształcie kwadrata, to tylko początek enigmatycznych zagadek, z których ten kraj słynie. Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć, przed podróżą, a co może nas zaskoczyć.

Japonia ciekawostki

Japonia – ciekawostki o niej jest wiele. To kraj nieprzewidywalny i nieobliczalny, który zaskoczył niejednego przybysza.

  1. Czy wiecie, że w japońskich automatach, możecie kupić znacznie więcej, niż w innych? Japończycy do swoich dystrybutorów wprowadzili również wino, piwo, kobiecą bieliznę czy nawet hot-dog
  2. Podczas pobytu tam, nie musimy się również martwić o nasze życie, to kraj z najniższym współczynnikiem przestępczości na świecie.
  3. Kolejną ciekawostką jest to, że panuje tam fobia przed liczbą 4. Japończycy najchętniej zapomnieliby o jej istnieniu. Według ludowych przesądów to cyfra odpowiedzialna za wszelkie nieszczęścia. Niektóre budynki pozbawione zostały czwartego piętra, nie zdziwmy się więc, jeśli z trzeciego pojedziemy od razu na piąte.
  4. Aby zachować równowagę, długie pełne szczęśliwych momentów życie powinna zapewnić nam liczba 9. Spotkamy ją tam znacznie częściej niż pechową 4.
  5. Nie odmawiajmy! Niestety odmowa na prośbę, jest uznawana za niegrzeczną. Jako turyści, pozostawmy po sobie dobre wrażenie w Kraju Kwitnącej Wiśni.
  6. 97% powierzchni całego kraju stanowią wyspy. Najważniejsze to: Honsiu, Kiusiu, Shikoku oraz Hokkaido. Wysoko rozwinięta technologia, sprawia, że podróże pomiędzy nimi należą do jednych z najprzyjemniejszych.
  7. Nie ma możliwości, aby się spóźnić. Japońskie koleje oraz komunikacja miejska, są najpunktualniejszymi na świecie. Maksymalne odnotowane opóźnienie wynosi zaledwie 18 sekund. Możecie sobie to wyobrazić?
  8. Japończycy mówią kategoryczne nie, wręczanym kelnerom napiwkom. Uważają to za brak taktu i dobrego wychowania, a kelnerzy mogą uznać to za niemiłe.
  9. Denerwujące nas siorbanie, w japońskich restauracjach i barach jest wręcz wskazane. Bardzo często można usłyszeć artykułowane dźwięki podczas jedzenia np.makaronu. Jest to oznaka dla kucharza, że potrawa smakowała i zaspokoiła nasze kubki smakowe.
  10. Alkohol i papierosy tylko dla pełnoletnich. Jeśli myślicie, że mając 18 lat, zrobicie takie zakupy, to jesteście w błędzie. Pełnoletność dla Japończyków oznacza wiek 20 lat.

To tylko niektóre z nietypowych dla nas zachowań i obrzędów Japończyków. Warto się z nimi zapoznać, aby przy posiłku w restauracji ustrzec się niepotrzebnych wpadek i nie tylko.

Czego nie można pominąć? Najważniejsze atrakcje Japonii.

Chcąc wymienić wszystkie atrakcje, nie starczyłoby czasu. Skupmy się zatem na tych, które dla typowego turysty powinny być najważniejsze i wzbudzić jego zachwyt.

  1. Sapporo zaprasza na Festiwal Śniegu. To jedna z zimowych atrakcji, która stała się popularnym celem turystycznym. Odbywa się on od 1950 roku, a z roku na rok, przyciąga coraz więcej osób. Zobaczymy tam spektakularne lodowe rzeźby, a także budowle ze śniegu. Obecnie festiwal ten zyskał sławę obiegającą cały świat. Sapporo to piąte co do wielkości miasto Japonii na wyspie Hokkaido. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić je w lutym, nie będziemy żałować.
  2. Tokio- stolica Japonii stoi otworem dla turystów przez cały rok. Dla miłośników zakupów czekają najmodniejsze miejsca w mieście jak Ginza czy Akihabara, a dla pasjonatów architektury przeznaczona jest świątynia Sanja i brama Kaminari Mon. Jednym słowem, w Tokio każdy znajdzie coś dla siebie.
  3. Senmaida na półwyspie Noto. Szczególnie polecany podczas letniej wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni. Widok setek pól ryżowych, które zapełniają się wodą, to jedna z najważniejszych atrakcji dla miłośników przyrody.
  4. Nie tylko Tokio, ale także i Kioto jest popularną destynacją turystyczną. Zachodnia część wyspy Honsiu zaprasza na zwiedzanie przez cały rok. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinien stać się Złoty i Srebrny Pawilon, które stały się symbolem Japonii. Świątynia Zen, a także dawna rezydencja Szoguna oferują piękną architekturę i niezapomniane widoki.
  5. Nikko- magiczna niewielka miejscowość, z niepowtarzalnym kompleksem świątyń. Warto odwiedzić tam muzea założycieli kraju. Budowle są bogato zdobione i wręcz ociekają złotem. Punktem kulminacyjnym jest Brama Yomei-mon. Mimo deszczowej pogody, która w tym rejonie jest dominująca, Nikko zawsze jest tłumnie oblegane. 

Japonia przez cały rok, niezależnie od pogody jest atrakcyjnym miejscem pod względem turystycznym. Warto się tam wybrać, aby przeżyć niezapomnianą przygodę oraz poznać niekonwencjonalną kulturę. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *