Japonia jest niezwykle ciekawym i interesującym miejscem. Jest bardzo odległa nie tylko geograficznie, lecz również obyczajowo i cywilizacyjnie od Polski. Powoduje to, że jeśli ktoś zastanawia się nad dalekimi wakacjami w Azji, z całą pewnością jednym z pierwszych wyborów będzie właśnie Japonia. Dla Europejczyka jest to kraj fascynujący i dziwny zarazem. Powoduje to, że zanim kupi się bilety do Japonii i spakuje walizki, warto zaczerpnąć na temat tego kraju nieco ciekawych informacji.

Japonia to kraj wulkanów i gór

Gdy ktoś słyszy zwrot Japonia bez tajemnic, z reguły wyobraża sobie, że dotyczy to głównie kultury tego kraju. Tajemnice Japonii lepiej jednak rozwiewać od aspektów geograficznych. większość osób wyobraża sobie, że jest to kraj w większości płaski o tylko nielicznych górach, takich jak np. góra Fuji. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ aż około 70% powierzchni tego kraju to pasma górskie. Mało tego, w Japonii znaleźć można około 200 wulkanów, z czego nawet do 80 jest obecnie czynnych. Oprócz wulkanów w ich okolicy znaleźć można ogromną ilość czynnych gorących źródeł, a także gejzerów. Sprzyja to powstawaniu jednego z najciekawszych bogactw Japonii, czyli licznych kąpielisk, w których obowiązują żelazne zasady etykiety. Przykładowo surowo zabronione jest w nich zakłócanie ciszy, czyli np. używanie telefonów komórkowych lub prowadzenie głośnych rozmów.Japońska kuchnia

Przeciętny Europejczyk kuchnię japońską kojarzy jedynie z Sushi. Mało tego, wielu z nas uważa, że jest to główny składnik japońskiej kuchni, która oprócz tego dania nie jest zbyt różnorodna. Jest to oczywiście bardzo poważny błąd. Przede wszystkim jedna warto nadmienić, że to, co my jako Europejczycy uważamy za sushi, w Japonii jest czymś zupełnie innym, dlatego tez podczas wizyty w tym kraju poleca się skosztowanie tego dania pod najróżniejszymi postaciami, najlepiej w restauracji, która je podaje na ruchomej taśmie.
Jeśli jednak komuś surowa ryba niespecjalnie pasuje w diecie, powinien spróbować w takim razie takich potraw jak:
– udno, czyli specjalnego makaronu podawanego z bulionem,
– ramen — rosół z dodatkami,
– okonomiyaki — placki z dodatkami.
Odwiedzając Japonię, nie można także nie spróbować sprzedawanych tam słodyczy. Słyną bowiem one z tego, że oferowane są w bardzo nietypowych smakach. W japońskim sklepie spotkać można zatem takie produkty jak guma do żucia z pieprzem, czy też lody z papryką lub o smaku pieczonych skrzydełek kurczaka.

Japonia to kraj pracoholików?

Powszechnie uważa się, że Japonia to kraj, gdzie panuje kult pracy, która często przekładana jest ponad życie rodzinne i osobiste. Jest to oczywiście prawda, lecz nie oddaje w pełni tego, jak poważnie traktowane jest życie zawodowe w Japonii. Młodzi Japończycy już od najmłodszych lat uczeni są, jak bardzo ważne jest wywiązywanie się ze swoich obowiązków oraz sumienne pracowanie i uczenie się. Praca ma w Japonii status nadrzędny, a pracodawcy należy się bezwzględny szacunek. Pracoholizmu doświadcza praktycznie każdy japoński pracownik, a śmierć w wyniku przepracowania nie jest czymś niezwykle rzadkim.Japoński transport

Z uwagi na swoje ukształtowanie geograficzne, rozwinąć się musiał bardzo szczególny rodzaj transportu. Japonia jest krajem dużym, lecz jednocześnie bardzo długim. Problemem zatem byłby tu tradycyjny samochody transport, ponieważ długość kraju, a także liczne pasma górskie, ograniczają możliwość budowania szybkich dróg i autostrad. Środek transportu musi być zatem bardzo szybki, a jednocześnie pozwalający na małą ilość szlaków. Idealnie w tym, celu sprawdza się super szybka kolej, z której słynie Japonia. Standardem jest, że pociągi docierają do wszystkich większym miast Japonii z niezwykłą prędkością, która wynosi ponad 400 km/h, a także z ogromną punktualnością. Niestety Japonia słynie także z bardzo mocno obciążonej kolei, w której panuje niespotykany nigdzie indziej tłok.

Edukacja w Japonii

Każdy polski uczeń przyzwyczajony jest do 2 miesięcy wakacji oraz ferii zimowych i bożonarodzeniowych. Nauka w Japonii wygląda jednak zupełnie inaczej. Tutaj rok szkolny podzielony jest na 3 semestry, które oddzielone od siebie są zaledwie miesięcznymi wakacjami i łącznie trzema tygodniami ferii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *