Chiny to państwo o bogatej kulturze, tradycji, ciekawej kuchni i największym na świecie tempie rozwoju gospodarczego. W Chinach po prostu można się zakochać, ponieważ są tak odmienne od naszej europejskiej kultury i architektury.Jak przebiega lot z Warszawy do Pekinu?

Choć jest długi, przebiega on bez zakłóceń. Pilot stara się robić wszystko, by jak najszybciej dowieźć pasażerów do punktu docelowego, jakim zazwyczaj jest Pekin lub jego okolice. Hostessy starają się, by podróżni mieli zapewnioną świeżą wodę i napoje, a gdy podróż wkracza w decydującą fazę, serwowane są drobne przekąski, Oczywiście podróż jest tak zorganizowana, by turystom nie zabrakło wygód. Należą do nich rozkładane fotele, możliwość skorzystania z Wifi czy obejrzenia telewizji. To zapobiega nudzie i jest rozrywką, którą przecież nie tak trudno zorganizować. Oczywiście w razie zmęczenia można się odrobinę zdrzemnąć i rozprostować kości. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim osoby starsze i mające problemy ze stawami.

O czym trzeba pamiętać, będąc na miejscu?

Po pierwsze, by poprosić przewodnika, by zamienił nam dolary na juany, gdyż tylko taka waluta jest honorowana w Chinach. Po drugie należy wziąć pod uwagę, że w koszt wycieczki nie wlicza się takich rzeczy jak wyjścia do muzeum, teatru, czy do innych miejsc publicznych. Trzeba więc finansowo być przygotowanym na takie niespodzianki i mieć ze sobą dodatkowe środki. Poza tym nie warto odłączać się od naszej wycieczki, gdyż w takim tłumie można szybko się zgubić i stracić z oczu współtowarzyszy. Chiny to również kraj, w którym panują inne choroby i wirusy- nie zaszkodzi więc zabrać ze sobą podręczną apteczkę. Ponadto należy uważać na wszystkie ładowarki, baterię i telefony, gdyż Chińczycy są bardzo przewrażliwieni na tym punkcie- obawiają się, że te gadżety mogą wybuchnąć. Również trzeba pilnować tego, by nasza wiza i paszport były ważne, bo są częste kontrole ważności dokumentów.Jacy są Chińczycy?

Bardzo mili i przyjaźni. Nie wstydzą się robić sobie zdjęć z turystami i starają się umilić czas spędzony na zwiedzaniu do maksimum. Wbrew wyobrażeniom Europejczyków nie wszyscy Azjaci są niskiego wzrostu i podobni do siebie niczym dwie krople wody. Poza tym Chińczycy to naród bardzo dbający o czystość. Na terenie ich miast nie widać żadnego bałaganu, a i kloszardzi nie są głównym elementem krajobrazu. W hotelu obsługa jest bardzo uczynna, a standard pokoi w niczym nie obiega od europejskiego. Również pociągi poruszają się sprawnie i bez żadnych opóźnień, dzięki czemu można nimi przemierzyć dłuższą trasę i zobaczyć największe zabytki Chin.

A co z wyżywieniem?

Jest ono odmienne od naszego i w dużym stopniu oparte na mięsie, pierożkach, warzywach i ryżu. Jeśli komuś ono nie odpowiada, można przywieść ze sobą polskie specjały. Niemniej kuchnia chińska jest tak zróżnicowana, że przy odrobinie dobrej woli każdy znajdzie coś dla siebie. Jedyne, na co narzekają turyści to zupy. Są one niestety niezjadliwe dla przeciętnego Europejczyka.

Chiny w krainie złotego smoka- co warto zobaczyć?

Na pewno nie można odmówić sobie przyjemności zobaczenia Wielkiego Muru. Jest to urzekająca budowla, którą podobno widać z kosmosu. Poza tym świątynia Shaolin, która została przecież uwieczniona na łamach filmu. Jeśli ktoś interesuje się sportem, warto zobaczyć Ptasie Gniazdo, czyli oszałamiający stadion, który w 2008 roku gościł Igrzyska Olimpijskie. Miłośników historii z pewnością zainteresuje muzeum Terakotowej Armii. Chiny mogą też poszczycić się najlepszą na świecie porcelaną i jedwabiem, dlatego warto odwiedzić fabryki, gdzie wyrabia się te eleganckie rzeczy. Przy odrobinie negocjacji i nieustępliwości można nabyć je po niższych cenach. Niemniej proces targowania to trudna rzecz, bo większość mieszkańców Chin nie posługuje się angielskim.

Jakie są opinie na temat Chin wśród zagranicznych turystów?

Chiny robią na nich oszałamiające wrażenie. Będąc tam, człowiek ma nieodparte uczucie, że trafił do innego świata. To bogactwo form kolorów i świateł przyprawia o zawrót głowy. Ma się wrażenie, że ono nigdy nie śpi, a ludzie niczym mrówki wylegają masowo na ulicę. Oszałamiają też zapachy, pokazy akrobatów i połykaczy ognia oraz to, że Pekin to tak naprawdę miasto olbrzymich kontrastów. Bogate i biedne dzielnice znacznie odbiegają od siebie wizerunkowo. I ten kontrast da się zauważyć, jadąc autobusem bądź metrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *