Na końcu świata – Chile
Chile w ciągu ostatnich lat stało się bardzo popularnym celem wycieczek, szczególnie wśród poszukiwaczy przygód, miłośników przyrody i gór. W tym długim i wąskim kraju Ameryki Południowej podróżnicy mają kilka ciekawych możliwości zwiedzania. Popularne są szczyty Andów, niekończące się plaże, bujne lasy czy wulkany. Na terenie tego państwa znajduje się także najdalej wysunięty na południe punkt kontynentu – Cabo de Hornos oraz słynna Wyspa Wielkanocna z wielkimi kamiennymi posągami.
W Chile powstało wiele wspaniałych parków narodowych i rezerwatów przyrody, które są szczególnie popularne wśród zwolenników trekkingu, wędrówek pieszych i jazdy na rowerach. Państwo to nie jest pozbawione także atrakcji kulturowych. Stolica Chile ma w swojej ofercie wspaniale muzea i zabytki. Które miejsca warto wziąć pod uwagę jadąc do tego kraju? Oto lista kilku najpopularniejszych kierunków turystycznych w Chile.
Torres del Paine
W Chile Andy ciągną się od północy do południa kraju. Torres del Paine to park narodowy, który mieści się na południu Chile w Andach Patagońskich. Można tam obserwować przeróżne krajobrazy jak szczyty granitowe, lodowce, jeziora oraz łąki i lasy. Zwiedzający mają do wyboru wiele szlaków pieszych. Najwyższy szczyt w tej części Andów to Cerro Paine Grande. Jego wysokość według różnych szacunków wynosi od 2750 do 3050 m n.p.m. To co najbardziej przyciąga turystów to tzw. „Trzy Wieże Paine” o wysokości 2800 m. Najlepiej obserwować je z punktu widokowego Mirador Las Torres. Skalne iglice,które stały się już ikoną parku, robią niesamowite wrażenie, kiedy obserwuje się je z nad jeziora.
Pustynia Atacama
Atacama to pustynia położona w północnej części Chile o długości około 450 km. Należy do najsuchszych miejsc na świecie. Na niektórych obszarach pustyni przez ponad 400 lat nie spadał w ogóle deszcz. Słynną miejscowością na terenie pustyni jest San Pedro de Atacama, która rozwinęła się wokół niewielkiej oazy. Miasteczko posiada ciekawą zabytkową zabudowę, a miejscowi mieszkańcy sprzedają turystom swoje wyroby ceramiczne i koszykarskie. W okolicach znajdują się też dwie słynne doliny. Dolina Księżycowa posiada zapierające dech w piersi krajobrazy, które wyglądem przypominają powierzchnię Księżyca, a Dolina Śmierci jest najmniej gościnnym miejscem w Chile ze względu na brak wilgoci i duże pokłady soli.
Santiago
Stolica Chile należy do najlepiej rozwiniętych miast w całej Ameryce Południowej. To dlatego przyciąga wielu imigrantów z innych państw kontynentu. Mieszka tam już 1/3 ludności kraju. Santiago zachwyci też nie jednego turystę przepięknym położeniem pomiędzy górami, a oceanem. Miasto najlepiej obserwować z góry Cerro San Cristóbal, na którą można dostać się kolejką. Santiago jest również centrum kulturalnym państwa. Warto zwiedzić jedno z popularnych muzeów miasta jak Chilijskie Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych czy Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej. Najsłynniejszym miejscem w Santiago jest Plac Plaza de Armas. Znajduje się tam zabytkowa katedra i Pałac Królewski. Popularnym miejscem na spacery jest również urokliwa dzielnica artystów – Lastarria. W weekendy artyści chilijscy sprzedają na tutejszych uliczkach swoje prace.
Wyspa Wielkanocna
To niewielka wyspa na Oceanie Spokojnym, która należy do najbardziej oddalonych wysp od stałego lądu. Nie jest łatwo tam dotrzeć, bo istnieje niewiele połączeń lotniczych, a same bilety też do tanich nie należą. Od wybrzeży Chile oddziela ją 3600 km, a inna najbliższa wyspa o nazwie Pitcairn znajduje się 2078 km na zachód. Wyspa znana jest głównie z jednego powodu. Znajduje się tam 887 posągów wykonanych ze skał wulkanicznych przez tubylczą ludność polinezyjską. Noszą one nazwę Moai, a największe z nich mają około 6 metrów wysokości i ważą kilkanaście ton. Umieszczone zostały wokół wyspy. Nie jest do końca pewne jakie było przeznaczenie tych rzeźb. Jedna z teorii mówi, że przedstawiają bogów bądź przodków. Miejscowa ludność Rapa Nui przybyła na wyspę około V wieku naszej ery, natomiast posągi pochodzą prawdopodobnie z XI-XII wieku. Około XVI wieku budowa posągów została przerwana. Do dzisiaj na Wyspie Wielkanocnej mieszka 2 tysięcy rdzennych mieszkańców.
Park Narodowy Przylądka Horn
Przylądek Horn znajduje się na skalistej wyspie w południowym krańcu Chile w archipelagu Ziemi Ognistej. W języku hiszpańskim nazwę przylądka „Cabo de Hornos” tłumaczy się jako „Przylądek Piekarników”. Teren parku narodowego obejmuje jeszcze inne wyspy. Jest to miejsce, w którym spotykają się wody Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku. Park w 2005 roku wpisany został listę dziedzictwa UNESCO. Jest to dosyć niebezpieczne miejsce dla żeglarzy ze względu na silne wiatry panujące na tutejszych wodach. W przeszłości zginęło tutaj 10 tysięcy żeglarzy. Dopóki nie zbudowano w Panamie kanału prowadziła tędy jedyna droga morska od jednego oceanu do drugiego. W wodach wokół przylądka spotkać można wiele gatunków zwierząt jak: delfiny chilijskie, delfiny południowe, lwy morskie i wieloryby, a na skalnych wyspach mieszkają pingwiny magellańskie i pingwiny skalne.