Wielu ludzi jest przekonanych, że stolicą Brazylii jest Rio de Janerio. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste. Brazylia to karnawał w Rio. Brazylia to monumentalna statua Chrystusa Zbawiciela, która również góruje nad Rio. Jednak to błąd. Rio wcale nie jest najważniejszym miastem tego gorącego kraju. Jest nim Brasilia.

Barwna historia i kilka stolic
Brazylia jest krajem, który podlegał wielu przemianom. Jego historia jest barwna i pełna zwrotów. Jak dotąd już trzecie miasto może pochwalić się mianem stolicy. Warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się więcej na temat aktualnej i historycznych stolic tego gorącokrwistego narodu.Brazylia stolica pierwsza – Salvador da Bahia
Najstarszą stolicą kraju jest Salvador da Bahia. Miasto powstało pod wpływem Portugalczyków, którzy zajmowali się w tamtym rejonie uprawą trzciny cukrowej. Do pracy przy niej sprowadzano niewolników z Afryki. Pomimo że od tego czasu minęło już ponad 500 lat, to w mieście wciąż można spotkać potomków tamtych niewolników. Szacuje się, że mogą oni stanowić nawet 80% dzisiejszej populacji miasta. Salvador wykorzystuje swoje czarne korzenie jako jedną z atrakcji przyciągających turystów. Można tutaj posłuchać muzyki granej na żywo na afrykańskich bębnach albo kupić niezwykłe pamiątki. To przedmioty, których nie można dostać w żadnym innym miejscu Brazylii.

Brazylia stolica druga – Rio de Janeiro
Najbardziej znaną stolicą Brazylii jest Rio de Janeiro. To miasto, które większość osób wciąż podaje jako aktualna stolica. Miano to zostało mu odebrane w 1960 roku. Było nią od 1763 roku, czyli przez 103 lata. To niewiele, jeśli porównamy ten wynik choćby z Warszawą, która jest stolicą Polski już od przeszło 420 lat. Rio słynie z wielu hucznych imprez, pięknych tancerek i ludzi obdarzonych wyjątkowym temperamentem. Stolicę przeniesiono z Salvador da Bahia do Rio ze względu na to, że w pobliżu miasta odkryto potężne złoża diamentów i złota. Jak wiadomo, tam gdzie jest bogactwo, pojawiają się też ludzie. Wiele zmian w mieście wywołało też przybycie króla Jana VI, czyli władcy Portugalii. Szukał on schronienia przed nacierającym na jego kraj Napoleonem Bonaparte. Rio de Janeiro musiało przygotować się na przyjęcie króla, więc przeszło serię potężnych modernizacji. Powstały nowe drogi, uczelnie i budynki związane z kulturą. Silną pozycję miasta umocniło też późniejsze zainteresowanie jakie wzbudzały plantacje kawy. Cenne ziarna były wyprawiane w świat właśnie z portu w Rio. Obecnie, miasto pełni funkcję bardzo popularnego kurortu, który przyciąga miliony turystów. Zajmuje też szczególne miejsce w sercach rodowitych Brazylijczyków.Brazylia stolica trzecia – Brasilia
Pomysł zbudowania nowego miasta, które mogłoby reprezentować cały kraj, powstał już w 1822 roku. W tym samym roku Brazylia odzyskała niepodległość, a nowe i wspaniałe miasto miało być symbolem wszystkiego, czym Brazylia miała się stać zgodnie z wolą jej obywateli. Plany wiele lat dojrzewały. Ostateczny kształt przybrały dopiero w 1960 roku. Brasilia jest dziełem znanych architektów – Lúcio Costy i Oscara Niemeyera, który zaprojektował najważniejsze obiekty w mieście. Pewnym problemem, z którym zmaga się stolica Brazylii jest przeludnienie. Miasto zaplanowano na 500 tysięcy mieszkańców. Obecnie żyje tam cztery razy więcej osób. To spory problem, bo wiąże się też z niedogodnościami oraz powstawaniem dzielnicy slumsów, która może być niebezpieczna.

Stolica bez zabytków
Stolica Brazylii jest też wyjątkowa, bo nie sposób znaleźć w niej zabytków. Miasto powstało późno, więc nie ma w nim żadnych starych kościołów lub budynków użyteczności publicznej. W całym mieście nie ma śladu po niewolniczej historii kraju oraz pozostałości po wpływach kolonistów. Miasto jest za to świetnym miejscem dla miłośników nowoczesnej architektury. Ciekawostką jest pomnik Monumento aos Candangos, który ma upamiętniać budowniczych miasta. Turyści, którzy lubią zwiedzać mogą odwiedzić budynki administracji publicznej wraz z kongresem i futurystyczną katedrę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *