Podróż do Brazylii jest marzeniem wielu z nas. Niezapomniane przeżycia w Rio de Janeiro czy odpoczynek na jednych z plaż Florianopolis brzmią zachęcająco. Podświadomie wybieramy miejsca, o których jest głośno, o których mówią ludzie, że są idealne. Przecież Brazylia to nie tylko karnawał czy statua Chrystusa Zbawiciela. To przede wszystkim stolica, która zyskała miano miasta kultowego. Brasilia zyskuje na popularności, dzięki swojej historii i temu, co ma do zaoferowania zwiedzającym.

Stolica marzeń architekta

Brasilia jest stosunkowo młodym miastem, została wybudowana od podstaw w latach 1957-1964. Ta wizualizacja utopii do dziś budzi kontrowersje, a także zachwyca. Znakomitej sławy architekt Oscar Niemeyer chciał zrealizować swój pomysł miasta idealnego. Przy pomocy swojego mentora- Lucio Costy, który był odpowiedzialny za projekt architektoniczny całego przedsięwzięcia, obdarowali przyszłą stolicę, niesamowitym kompleksem budynków i rzeźb. Ich pomysł stworzenia wzorcowego, starannie zaprojektowanego miasta miał być hołdem ku ruchom modernistycznym. Podzielili oni Brasilię na obszary: mieszkalny, kulturowy i rządowy, by zachować harmonię, a także zrealizować coś, czego nie było w żadnym innym brazylijskim mieście. Przelatując nad miastem, możemy dostrzec kształt samolotu. To własnie układ części podniebnej maszyny stanowił główną inspirację. W skrzydłach miasta zostały umieszczone budynki mieszkalne, bloki, centra handlowe czy inne obiekty kulturowe. Centrum, czyli można powiedzieć, że kokpit samolotu, stanowią rządowe budynki. Góruje nad nimi niesamowity Pałac Jutrzenki, czyli jedna z największych i najbardziej zjawiskowych rezydencji prezydenckich. Architekci nie przewidzieli jednak jednego- szybkiego rozwoju miasta. Przygotowali Brasilię tak, aby spełniała potrzeby 500 tysięcy mieszkańców. Obecnie mieszka tam ponad 2 miliony ludzi, którzy zachwyt nad stolicą mieszają z codziennymi problemami. Miasto, które miałoby modernistyczną wizją utopi, boryka się z problemami, których nie da się uniknąć. Awangarda nie dała rady przestępczości i rozbojom. Brasilia na pewien okres wymknęła się spod kontroli. Po burzliwym okresie nie pozostał już duży ślad. Basilia, żyje swoim tempem, a turyści odkrywają ją krok po kroku.

Brazylia miasto i jego majestatyczne położenie

Mimo, że nie ma tam plaż ani zapierających dech w piersiach wybrzeży, położenie Brasilii, jest uważane za jedno z najpiękniejszych. Nie jest problemem, że od najbliższej plaży dzieli mieszkańców aż 1000 kilometrów. Taka sama odległość jest również do dawnej stolicy kraju- Rio do Janeiro. To właśnie stamtąd, rząd przeniósł swoją siedzibę do futurystycznego miasta. Sami Brazylijczycy po dziś dzień określają swoją stolicę jako fantastyczną wyspę. Brazylia miasto Brasilia – leży wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza i zajmuje część płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej. Rozciąga się on od amazonki, aż po niziny La Platy. Jest to jeden z największych płaskowyżów w południowej Ameryce. Oferuje on zwiedzającym, możliwość odkrycia kotlin, stoków i gór, wszystko to w pobliżu tętniącej życiem Brasilii.

Dlaczego warto odwiedzić Brasilię?

Po pierwsze, w jeden dzień można zobaczyć wszystko, co najważniejsze w tej modernistycznej perle architektury. Niewiele osób zgłębia jej tajemnicę, chociażby dlatego, że większość uważa, iż nic ciekawego tam nie znajdzie. Wszyscy, oprócz mieszkańców, którzy uważają ją za miasto idealne. Swoje miasto traktują jak swoją narodową dumę i mają w tym sporo racji. Warto tam pojechać, przede wszystkim ze względu na walory architektoniczne, w niewielu miejscach modernizm tamtych czasów jest tak widoczny, jak w Brasilii. To przykład przenikania się powierzchni użytkowej, z zapewnieniem dostępu do natury i relaksu. W samym mieście konieczne powinno być odwiedzenie Memorial JK to muzeum i pomnik poświęcony pamięci prezydenta Juscelino Kubitschka. Zaraz naprzeciwko znajdziemy bardzo ważny punkt w mieście- Muzeum Povos Indigenas. Wszystko w tym muzeum poświęcone jest rdzennym mieszkańcom Brazylii. Tradycyjne ręcznie robione przedmioty, stroje oraz inne muzealne przedmioty, z okresu gdy państwo było dopiero zasiedlane. Najważniejszym miejscem, dla podróżnych powinna być Torro de TV. Wieża telewizyjna zapewnia niezapomniany widok na całą panoramę miasta. U jej podnóża znajdziemy niepowtarzalny ryneczek, który oferuje lokalne przekąski jak np. pastelas. Warto udać się też, w obszar budynków rządowych miasta. Spacerując Aleją Ministerstw, będziemy mogli podziwiać gmachy specjalnie projektowanych budynków. Po drodze zwróćmy uwagę na Katedrę, z witrażami słynnej Marianne Peretti. Nowoczesność przeplata się z sakralnym mistycyzmem. Na odpoczynek po pieszej podróży przez miasto, udajmy się do parku Dom Bosco. Gdzie pomiędzy rozległymi zielonymi terenami, odnajdziemy małe kapliczki. Z parku mamy też dobry widok na miasto, gdyż jest on położony na wzgórzach, a także możemy bez skrępowania zażyć kąpieli w sztucznym jeziorze, co jest wyjątkową atrakcją w upalne brazylijskie dni.

Brasilia skrywa w sobie niezliczoną ilość tajemnic, przez turystów miasto to było pomijane i zapomniane. Jednak, ludzi przyciąga to co nieznane, a stolica Brazylii właśnie taka jest. Zbudowana od podstaw, ma do zaoferowania wiele, a głównie niesamowitą historię i architekturę. Nie bez powodu nazywana jest brazylijską perłą architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *