Jednym z ciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć, są Wodospady Wiktorii. To cud natury, który w związku ze zmianami klimatycznymi może w końcu całkowicie zniknąć. Warto, więc obejrzeć go na własne oczy, zanim odbiorą go nam kurczące się zasoby wodne. Wodospady są jednym z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów, którzy przyjeżdżają do Botswany.

Położenie geograficzne
Na tym etapie, pewnie najbardziej interesuje Cię to, gdzie właściwie są Wodospady Wiktorii. Otóż, leżą one na rzece Zambezi. Dokładnie rzecz biorąc, są na granicy dwóch państw – Zambii i Zimbabwe. Bardzo blisko znajdują się też granice administracyjne trzeciego afrykańskiego państwa, czyli Botswany. Wodospady Wiktorii powstały na skutek przelewania się wody z rzeki do szczelin tektonicznych. Pęknięcia płyt dzielą Afrykę na dwie części i są ciekawostką, która przyciąga turystów.

Botswana wycieczka – jakie są atrakcje?
Teoretycznie Wodospady Wiktorii nie znajdują się na terytorium Botswany. W praktyce odległość od granicy jest tak niewielka, że bez trudu można się do nich udać. Wyjeżdżając z Botswany do Zambii lub Zimbabwe, trzeba opłacić wizę. Można to zrobić już będąc na granicy, bo wszystkie niezbędne dokumenty są wydawane od ręki. Nie musisz, więc spędzać wielu godzin na planowaniu swojego wyjazdu.Kilka podejść
Do Wodospadów Wiktorii można podejść z kilku stron. Z każdej będzie trochę inny widok oraz dostępne inne atrakcje. Najbardziej popularną z nich i chyba przy okazji najbardziej spektakularną, jest przelecenie się helikopterem nad lustrem wody. Można wtedy podziwiać jego wysokość, refleksy w tafli i mgłę powstałą z niezliczonych miliardów drobnych kropelek. Przy okazji nie ryzykujesz, że się pomoczysz.

Dla miłośników mocnych wrażeń
Jeśli lubisz silne emocje i nie boisz się wyzwań, to możesz spróbować raftingu. To turystyczna odmiana spływu rzecznego. Oczywiście, nie prowadzi się go wodospadem, a rzeką Zambezi, która jak się domyślasz, ma całkiem potężny nurt. Spływ nią należy do najtrudniejszych na świecie… ale podobno warto. Taka przygoda nie jest jednak zabawą dla totalnych amatorów. Powinni decydować się na nią wyłącznie ci, którzy spływali już bardziej cywilizowanymi rzekami np. Dunajcem. Choć, spływ Dunajcem też do najprostszych nie należy.

Super ekstremalne
Jeżeli spływ rwącą rzeką to dla Ciebie za mało… to możesz skoczyć na bungee. Mostek do skoków jest umieszczony na wysokości 110 m. Dookoła huczy woda, wszędzie są krople wody – jak w czasie silnego deszczu. W środku tego wszystkiego znajduje się tylko skoczek i gumowana lina. Pomimo że okoliczności mogą wydawać się przerażające, to każdego roku kilka tysięcy osób bierze byka za rogi i skacze w otchłań. Może też masz ochotę spróbować?Ciężkie wyzwanie
Warto wiedzieć, że każda wycieczka nad Wodospady Wiktorii to sporo emocji. Woda przelewa się z przeogromnym hukiem. W jej pobliżu nie ma szans na normalną rozmowę, a nawet krzyki są słabo słyszalne. Tubylcom dźwięk ten kojarzył się z grzmotem. W ich języku wodospady nazywane są „mgłą, która grzmi”. Nic w tym dziwnego, bo spadek wody jest w tym miejscu dwukrotnie większy niż spadek Niagary. A przecież to właśnie ją uważa się powszechnie za najwyższy i najpotężniejszy wodospad świata! Wodospady Wiktorii dzielą się na trzy części: Główną, Tęczową oraz Wschodnią. Łączy je to, że w ich okolicy znajduje się roślinność typowa dla lasów deszczowych. Ma to bezpośredni związek z ogromną wilgotnością powietrza. Na wycieczkę dobrze wziąć ze sobą odzież przeciwdeszczową.

Po wycieczce…
Po powrocie do Botswany warto spróbować miejscowych specjałów. Można tu spróbować mięsa antylopy lub robaków. Warto też pamiętać, że kraje afrykańskie cechuje zupełnie inna kultura niż kraje Europy. Najbezpieczniej jest, więc poruszać się z przewodnikiem. Koniecznie musi to być osoba z doświadczeniem, która zna zwyczaje i język tubylców. Tylko w takim towarzystwie wycieczka jest bezpieczna, a turysta może się skupić wyłącznie na podziwianiu dzikiego i egzotycznego piękna Afryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *