Afryka, w podróżniczych książkach zwana także Czarnym Lądem, od zawsze budziła wiele emocji. Zamieszkujący ją ludzie o innym kolorze skóry, kultura tak odmienna od europejskich zwyczajów, niespotykana nigdzie indziej flora i fauna. To wszystko sprawia, że ten kontynent do dziś wydaje się pełen tajemnic, magii i nieodpartego uroku. Kto choć raz w życiu widział Tarzana lub Króla Lwa z pewnością marzył o tym, by ją odwiedzić. Jednym z najpiękniejszych jej zakątków jest Botswana położona w Afryce Południowej, na której terenie znajduje się słynna Delta Okawango i część Kotliny Kalahari – jedne z tych miejsc na Ziemi, które dosłownie tętnią życiem. Udajmy się w ślad za Simbą, Timonem i Pumbą, by poznać Afrykę, jakie nie pokażą nam atlasy.

Odwiedzamy stolicę

Stolicą Botswany jest Gaborone – jednocześnie największe miasto i ważny ośrodek turystyczny. Odnajdziemy w nim wiele zabytków jak choćby Katedrę Chrystusa Króla, pałac Krishna Balaram oraz świątynię Sri Balaji, znane miejsca kultu religijnego. Dla zainteresowanych historią Botswany polecam statuę Trzech Szefów. Jeżeli chcemy się nieco wyciszyć i odświeżyć, warto odwiedzić zakątek poświęcony Krishnie – Iskcon.

W Gaborone oprócz turystyki rozwija się także przemysł samochodowy (odnajdziemy tutaj montownię Chryslera) i rafineryjny. Oczywiście nie brak tutaj również terenów zielonych. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się rezerwaty Khutse i Mokolodi. Zdecydowanie warto wybrać się na tamę na rzece Notwane. Obecnie, położony tam zbiornik wodny pełni rolę obszaru przeznaczonego do rekreacji.

Udajemy się w dzicz – Botswana, safari życia

Swe prawdziwe oblicze Botswana pokazuje jednak dopiero wtedy, gdy wyjedziemy z miasta i udamy się w teren. Botswana – safari życia gwarantowane.

Oczywiście tym, co powinniśmy zobaczyć w pierwszej kolejności, jest największa na świecie delta rzeki śródlądowej – Okawango. Obszar, który od 2016 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zadziwia różnorodnością fauny i flory. Spotkamy tutaj zarówno wylegujące się krokodyle, które tylko czekają na przepływające lwy i lamparty, ale także stada bawołów, a nawet słoni. Na tysiącu malutkich wysepek, które wynurzają się z rzeki mieszka mnóstwo dzikich zwierząt. Teren miejscowego rezerwatu Moremi zamieszkują hipopotami, antylopy gnu, impale i zebry.

Choć w delcie Okawango nie brakuje atrakcji przez cały, okrągły rok, najlepiej odwiedzić ją pomiędzy czerwcem a wrześniem, kiedy poziom wody jest wysoki.

Atrakcją turystyczną są mokoro – pirogi strugane tradycyjnie z pnia drzewa. Kiedyś były wykonywane z kigelii afrykańskiej, ale obecnie zaprzestano tej praktyki, aby zachować jej naturalne drzewostany. Dziś łódki mokoro wykonuje się już z włókien szklanych, ale dla turystów to lepiej – nie muszą obawiać się przecieku wody do łodzi.

Kotlina Kalahari – Wszyscy jesteśmy złączeni w wielkim kręgu życia

Teren kotliny pokrywa przede wszystkim sawanna i suchy las (na południu) oraz pustynia i półpustynia (na północy). Nazywana przez rdzennych mieszkańców, Karahana, co oznacza „teren pełen kamieni, żwiru i piasku” lub „miejsce bez wody”, chociaż wbrew tej nazwie na terenie kotliny możemy podziwiać bogatą florę i faunę. Kotlinę Kalahari przemierzają słonie, antylopy, żyrafy, słonie i wiele innych gatunków poszukujących pożywienia i wody. Do typowej flory, jaką odnajdziemy w kotlinie, należą baobaby oraz wilczomlecz drzewiasty.

Podróż do Afryki, co warto wiedzieć – Garść przydatnych informacji

Jeśli myślimy o realizacji swojego marzenia, warto zadbać o kilka rzeczy, aby na miejscu czuć się bezpiecznie. Przede wszystkim, szczepienia i profilaktyka malaryczna. Skonsultujmy ze specjalistą z zakresu medycyny tropikalnej, przeciwko jakim zagrożeniom powinniśmy się zaszczepić. Nie ograniczajmy się wyłącznie do tych, które są niezbędne, rozważmy także szczepienia zalecane. Pamiętajmy, że poziom opieki medycznej w Afryce odbiega (często znacząco) od tego, do jakiego zostaliśmy przyzwyczajeni w Europie. Na europejski poziom świadczenia usług możemy liczyć tylko w stolicy i innych, ważnych ośrodkach turystycznych. Oczywiście za wcześniejszą odpłatnością. Podróżując pomiędzy niedużymi miastami, musimy dysponować dobrze wyposażoną apteczką.

Aby udać się do niektórych krajów Afryki, jak Senegal lub Mauretania musimy zadbać o wizę. Na szczęście obowiązek ten nie dotyczy Botswany pod warunkiem, że przebywamy na jej terenie krócej niż 90 dni.

Niestety na terenie Botswany nie ma agenta polskich ubezpieczycieli. Musimy rozważyć skorzystanie z oferty podmiotu zagranicznego.

Jeśli planujemy poruszać się po Botswanie wynajętym samochodem pamiętajmy o tym, że polskie prawo jazdy jest uznawane jedynie wtedy, gdy posiadamy przy sobie angielskie, poświadczone tłumaczenie dokumentu. W państwie obowiązuje ruch lewostronny.

Nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy. Banki i kantory oferują większość znanych walut. W kraju funkcjonuje także sieć bankomatów obsługujących karty VISA.

Kiedy najlepiej odwiedzać Botswanę?

Najlepszą porą, aby odwiedzić Botswanę są miesiące od marca do listopada. Wtedy możemy liczyć na temperatury pomiędzy 20, a 30 stopni Celsjusza oraz stosunkowo niską szansę opadów. Unikajmy podróży w grudniu i styczniu! Wtedy szanse opadów są największe.

Podróż do Afryki to niezapomniane przeżycie. Doznania etniczne, estetyczne i kulinarne pozostaną z nami do końca życia. Są to jednak wyprawy przeznaczone dla doświadczonych podróżników, którym niestraszne są surowe warunki pobytowe lub ryzyko egzotycznej choroby. W zamian za to, z pewnością zobaczymy na własne oczy zwierzęta i roślinność znaną do tej pory wyłącznie z programów Discovery Channel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *