Boliwia to państwo, które leży w Ameryce Południowej. Jego pełna nazwa to Wielonarodowe Państwo Boliwia. Już ona sama całkiem nieźle oddaje klimat i atmosferę, jaka tam panuje. Wiele osób ma problem ze wskazaniem stolicy Boliwii. Nic w tym dziwnego. W kraju są aż dwa miasta, które używają tego przydomka. Są to La Paz i Sucre. Która z nich zasługuje na zaszczytny tytuł bycia najważniejszym miastem Boliwii?

Boliwia stolica La Paz
Pełna nazwa miasta to Nuestra Señora de La Paz. Jak widać, Boliwijczycy lubią długie i rozbudowane nazwy, ale później ich nie używają. La Paz jest siedzibą rządu. To właśnie sprawia, że miasto jest uznawane za stolicę. W mieście żyje ponad 750 tysięcy osób, więc należy ono do największych w kraju. Przed odwiedzeniem La Paz trzeba koniecznie zaznaczyć, że jest ono jednym z najbardziej niebezpiecznych miast Ameryki Południowej. Wielu turystów opisuje je po prostu jako fotogeniczny moloch. Wielką atrakcją miasta jest kolejka linowa, która rozciąga się nad nim. Z jej wagonika można szybko, wygodnie i bezpiecznie podziwiać panoramę całego miasta. A jest na co patrzeć. Większość budynków to malownicze domy wielorodzinne z czerwonej cegły. Obok nich znajdują się wieżowce i drapacze chmur. Trzeba jednak zauważyć, że są one dość skromne i nie przypominają w niczym przepychu Ameryki Północnej.


Boliwia stolica Sucre
To konstytucyjna stolica Boliwii. Jest ona jednak dużo mniej popularna i znana niż La Paz. Miasto pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Na co dzień mieszka w nim około 350 tysięcy osób, więc jest ich o połowę mniej niż w La Paz. Nazwa Sucre ma upamiętniać pierwszego prezydenta Boliwii. Miasto wyróżnia fakt, że zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z zabytków. Jest kameralne i doskonale nadaje się na romantyczną podróż we dwoje. Wąskie uliczki zapraszają, by chodzić nimi, trzymając się za ręce i próbować wina w miejscowych restauracjach.

Dwa oblicza
Boliwia to państwo, w którym widać wyraźne podziały społeczne. Jest spory rozdźwięk między tym, czym kraj jest obecnie i tym, czym chciałby być. Doskonale obrazują go różnice pomiędzy obiema stolicami kraju. La Paz tętni życiem i energią. Jest tłoczne, głośne i pełne ruchu. Przyciąga turystów wieloma atrakcjami. To miasto, w którym doskonale poczują się młodzi ludzie lubiący ruch. Równocześnie jest ono pełne niebezpieczeństw. Łatwo spotkać tu osoby handlujące narkotykami, a chwila nieuwagi może zamienić się w utratę portfela. Nie zniechęca to jednak osób żądnych przygód. Na drugiej szali mamy Sucre. Miasto pełne godności. Siedzibę jednego z pierwszych Uniwersytetów w Ameryce Południowej, które może pochwalić się ponad pięćsetletnią tradycją. To miasto jest urokliwe. Spokojne i eleganckie. Można podziwiać w nim liczne zabytki i wyjątkowe białe budynki. Nic dziwnego, że to miasto może pełnić funkcje reprezentacyjne. Bardzo łatwo jest się w nim zakochać i równocześnie można czuć się dużo bezpieczniej niż w La Paz.Dla każdego coś miłego
Nie sposób porównać do siebie obie boliwijskie stolice. Są zupełnie inne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybierając się do Ameryki Południowej odwiedzić oba miasta. Wystarczy tylko dobrze rozplanować swoją podróż tak, by starczyło czasu na wszystkie atrakcje, jakie mają do zaproponowania te miasta. W tym celu warto korzystać ze zorganizowanych wycieczek, które zostały przygotowane tak żeby nie ominąć żadnego ważnego punktu na mapie miasta. Zorganizowana podróż to też większe bezpieczeństwo dla turystów. Oczywiście, nie wszędzie trzeba chodzić z przewodnikiem. Jednak jego znajomość języka, tradycji i kultury mieszkańców odwiedzanego kraju może ochronić nieostrożnych turystów przed popełnieniem błędów. Dobry przewodnik lub rezydent to skarb, dzięki któremu wczasy są prawdziwym wypoczynkiem. Będąc w Boliwii, koniecznie trzeba też wypróbować przysmaków lokalnej kuchni. Doświadczony przewodnik na pewno będzie potrafił wskazać miejsca, w których można spróbować tego, co w Boliwii najsmaczniejsze. A czy będzie to w La Paz, czy w Sucre to już rzecz gustu. W tym kraju każdy znajdzie to, co najbardziej mu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *