Baku to jedna z najbardziej malowniczych stolic świata. Leży nad Morzem Kaspijskim, co samo w sobie jest wystarczający powodem, by zaliczyć ją do cudów świata. Uroku dodaje jej też ciekawa mieszanka dwóch kultur – sowieckiej przeszłości i tradycji Kaukazu. Nic, więc dziwnego, że Baku przyciąga wielu turystów, którzy są zafascynowani tą unikatową atmosferą. Co warto zobaczyć w stolicy Azerbejdżanu?



Ani Azja, ani Europa
Azerbejdżan Baku to miejsce, które jest swoistym skrzyżowaniem dwóch światów. Mieszają się tu wpływy europejskie i azjatyckie. Mamy tu nowoczesne budynki w futurystycznym stylu, a tuż obok nich stoją monumentalne budowle, które przypominają Paryż. Obok szklanych witryn centrów handlowych i salonów luksusowych samochodów stoją bloki z wielkiej płyty. To miasto pozostaje pod wpływem Islamu, ale mimo to pozostaje ono dość liberalne.

Starówka
Punktem, który trzeba zobaczyć jest starówka Baku, czyli Iczeri Szecher. To miejsce przypomina trochę skansen. Można tu spotkać osoby wykonujące tradycyjne zawody oraz sprzedające wiele pamiątek. Właśnie tutaj roi się od wyrobów z naturalnego drewna, z miedzi, kolorowych dywanów i taniej biżuterii. Uliczki są wąskie, wybrukowane i bardzo urokliwe. To miejsce jest wymarzone do zrobienia kilku pamiątkowych fotografii.



Centrum kultury
W panoramie Baku wyróżnia się budynek przypominający falę. To Centrum kultury Hejdar Alijew. Każdy, kto choć raz w życiu go zobaczy od razu się w nim zakocha. Urokliwa bryła jest smukła, obła i wyciągnięta. Sprawia, że człowiek zastanawia się nad tym, w jaki sposób ona mogła powstać. To dowód geniuszu jej architekta, czyli Zahy Hadid. Kobiety o nieprzeciętnym talencie. Centrum kultury obecnie jest salą koncertową i muzeum. Większość turystów, którzy odwiedzają Baku wchodzi chociaż na kilka minut na teren Centrum.

Kompleks Pałacowy Szachów Szirwanu
Wbrew nazwie, nie jest to żaden budynek skapujący złotem i drogimi kamieniami. To jeden z zabytków Baku, który przedstawia kawałek prawdziwej historii miasta. Pałac zbudowano w XV wieku w najwyższym punkcie miasta. Co ma przełożenie też w widokach z pałacowych dziedzińców. Kompleks jest położony w centrum starego miasta Baku, w którego panoramę się wpisuje. Skromny budynek wpasowuje się w wąskie uliczki i brukowane murki. Warto też wiedzieć, że kompleks od ponad 20 lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego pobliżu znajduje się też Dziewicza Baszta. To budynek wokół, którego narosło wiele opowieści i legend. Baszta była niezwykle ważna dla obronności stolicy i nigdy nie została zdobyta przez wroga. Obecnie, turyści mogą wejść na jej górę i obejrzeć panoramę miasta. Wstęp na punkt widokowy jest płatny.

Ogniste Wieże
Na wielu widokówkach z Baku pojawiają się trzy nowoczesne wieżowce. Są to Flame Towers. Prezentują się najciekawiej w nocy, kiedy są podświetlone. Budynki przypominają swoim kształtem płomienie. Dlaczego? Ma to związek z tym, że Azerbejdżan jest nazywany Ziemią Ognia. W jednym z wieżowców znajduje się luksusowy hotel z basenem na świeżym powietrzu. Możesz, więc równocześnie siedzieć w ciepłej wodzie i podziwiać panoramę miasta. Basen jest na 30 piętrze, więc z całą pewnością będzie na co patrzeć.

Bulwar nad morzem
Turystów wabi też piękny bulwar nad Morzem Kaspijskim. To doskonałe miejsce na spacer. Promenada jest wyłożona białymi płytami, które doskonale odbijają słońce. Jedną z dodatkowych atrakcji jest gigantyczny diabelski młyn. Odważni mogą na niego wsiąść i zobaczyć miasto z lotu ptaka. To świetny pomysł na romantyczną randkę. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest mini kolejka. Ten pociąg kursuje wzdłuż bulwaru i może przewieźć wszystkich tych, którzy przecenili swoje siły. Spacerując można podziwiać błękitne fale morza albo patrzeć na budynki powstające wzdłuż wybrzeża. Oprócz klasycznych i starych budowli, mamy tu sporo nowoczesnych budynków, które mogą zachwycić swoim odważnym designem. Baku chce uchodzić za miasto przyszłości, co rzeczywiście widać zwłaszcza w okolicach bulwaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *